Εκτός έδρα ήττα για τον Θεσπρωτό

AE Καραϊσκάκης - Θεσπρωτός 1-0

Τις δύο νίκες σε ισάριθμα ματς έφτασε η ΑΕ Καραϊσκάκης, μετά την επικράτησή της επί του Θεσπρωτού, με 1-0.

Η ομάδα του Καραϊσκάκη κατέβηκε στο σημερινό παιχνίδι με μόνο στόχο τη νίκη, με σκοπό να παραμείνει στην κορυφή της βαθμολογίας του 2ου ομίλου. Πήρε στο σημερινό ματς από νωρίς την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι με δυνατά μαρκινά σουτ των Βιτώρου και Μηνά, να μη βρίσκουν στόχο.Η πρώτη πραγματικά καλή στιγμή, ήρθε γα την αρτινή ομάδα στο 24ο λεπτό, όταν ο Χαρτσιάς σούταρε εντός περιοχής, με τον Κιουρτζίδη να διώχνει, και τον Οντβόνγκ σε δεύτερο χρόνο να στέλνει με γυριστό σουτ την μπάλα ψηλά. Η ΑΕ Καραϊσκάκης διατήρησε την κατοχή της μπάλας, με το Θεσπρωτό όμως να δείχνει πολύ επικίνδυνος στην κόντρα επίθεση με τους Μηνά και Γιάκο. Στο 39' ήρθε η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους, με τον Κιουρτζίδη να αποσοβεί δύσκολα φάουλ του Λώττα, και στην επαναφορά να μπλοκάρει συρτό σουτ του Γυφτοκώστα εντός περιοχής.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Μίκι Τσίρκοβτς ρίσκαρε ρίχνοντας τον Τσάκαλο στη θέση του Γούλα, και παίζοντας ουσιαστικά με δύο κλασικούς φορ, πράγμα που έκανε πιο επιθετική την ομάδα. Αυτό είχε όμως και ως αποτέλεσμα να μένουν κάποια κενά στα μετόπισθεν, και μάλιστα, μόλις στο 47' ο Ανδρούτσος έσωσε την ομάδα του, νικώντας σε τετ α τετ το Γιάκο. Πέντε λεπτά αργότερα, ήρθε το γκολ που έμελλε να κρίνει το παιχνίδι, με τον Κόλινς να παίρνει την μπάλα εκτός περιοχής, να μπαίνει σε αυτήν αδειάζοντας δύο αντιπάλους, και με ωραίο δυνατό σουτ να μην αφήνει περιθώρια στον Κιουρτζίδη, γράφοντας, με ένα θαυμάσιο προσωπικό γκολ, το 1-0.
Οι φιλοξενούμενοι εξακολουθούσαν να είναι επικίνδυνοι επιθετικά, με το Γιάκο να νικιέται ακόμη μια φορά από τον Ανδρούτσο, στο 59ο λεπτό. Τρία λεπτά μετά τη φάση αυτή, ο Καραϊσκάκης έχασε την ευκαιρία να τελειώσει το ματς, όταν ο Οντβόνγκ βρέθηκε σε κλασική θέση τετ α τετ, έπειτα από μπέρδεμα της άμυνας του Θεσπρωτού, όμως το πλασέ του σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι και έφυγε παράλληλα με την εστία του Κιουρτζίδη.

Μέσα στα επόμενα πέντε λεπτά, ο Θεσπρωτός είχε δύο πολύ καλές στιγμές, με το Γιάκο αρχικά να μην μπορεί για τρίτη φορά να νικήσει τον Ανδρούτσο, και στο 68ο λεπτό με κεφαλιά του Ντόκου μέσα από τη μικρή περιοχή να φεύγει άουτ. Η τελευταία φάση του αγώνα ήταν για τους γηπεδούχους, με τον Κιουρτζίδη να βγάζει δύσκολα εξαιρετικό μακρινό σουτ του Λώττα στο 78'. Τα τελευταία λεπτά κύλησαν χωρίς κάτι το ιδιαίτερο, με τις δύο ομάδες να δείχνουν να μένουν από δυνάμεις, και το τελικό 1-0 να παραμένει.

ΑΕ Καραϊσκάκης (Τσίρκοβιτς) : Ανδρούτσος, Παπανίκου, Χαρτσιάς (67' Βελέτης), Αβραμίδης, Καραγιαννίδης, Κόλλινς, Γούλας (46' Τσάκαλος), Μποτωνάκης (31' Λάμπρου), Γυφτοκώστας, Λώττας, Οντβόνγκ

Θεσπρωτός (Σέμος) : Κιουρτζίδης, Ηλίας, Βιτώρος, Χατζόγλου, Πάνος, Αναστασιάδης (80' Μπλέτσας), Τζιάλλας (63' Κωστάκης), Ντόκος, Νάκος, Μηνάς, Γιάκος

Ρεπορτάζ: artagoal.gr
Φωτογραφίες: Από το πρακτορείο INTIME τις οποίες μας παραχώρησε το sportime24.gr
Εκτός έδρα ήττα για τον Θεσπρωτό Εκτός έδρα ήττα για τον Θεσπρωτό Reviewed by thespro.gr on Δευτέρα, Σεπτεμβρίου 19, 2016 Rating: 5