Αύριο η «ΠΙΤΑ ΤΟΥ ΗΠΕΙΡΩΤΗ 2024» - Αναλυτικά το πρόγραμμα

Αύριο η «ΠΙΤΑ ΤΟΥ ΗΠΕΙΡΩΤΗ 2024» - Αναλυτικά το πρόγραμμα


H Πανηπειρωτική Συνομοσπονδία Ελλάδος θα πραγματοποιήσει την  εκδήλωση «ΠΙΤΑ ΤΟΥ ΗΠΕΙΡΩΤΗ 2024»  την Κυριακή 25 Φεβρουαρίου 2024 στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.
Η εκδήλωση φέτος είναι αφιερωμένη στα Μαρτυρικά Χωριά της Ηπείρου.
Φέτος, θα παρουσιάσουν την "Πίτα του Ηπειρώτη", οι ηθοποιοί Ηλίας Γκογιάνος και Δανάη Φώτη. Ένας εξαιρετικός συνδυασμός και πιστεύουμε, είμαστε σίγουροι, πως θα αποδώσουν μοναδικά τα κείμενα του Γιάννη Βέλλη & Χρήστου Τούμπουρου. 
Σας περιμένουμε όλους στην "Πίτα του Ηπειρώτη 2024", στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας (Σ.Ε.Φ.). 
Την μεγαλύτερη εκδήλωση της Ηπειρωτικής Αποδημίας, από την "Πανηπειρωτική Συνομοσπονδία Ελλάδας (Π.Σ.Ε.).

Π Ρ Ο Γ Ρ Α Μ Μ Α
Έναρξη: «Βγήκα Ψηλά και πλάγιασα» - «Στο Σούλι βγαίνει ο Αυγερινός»
Κλαρίνο Θοδωρής Γεωργόπουλος. Τραγούδι Κώστας Τζίμας

1η ΕΝΟΤΗΤΑ
ΠΑΙΔΙΚΑ ΧΟΡΕΥΤΙΚΑ
Κομπανία Τάσου Μαγκλάρα
Τάσος Μαγκλάρας κλαρίνο, Αλέξανδρος Μαγκλάρας τραγούδι, Ηλίας Μούτσιος κρουστά, Βαγγέλης Χουσέ βιολί, Νίκος Χαλκιάς λαούτο.
«Σήκω Δημήτρω μ’ κι άλλαξε»
Ελένη Βίτσα
«Εσείς βουνά της Κορυτσάς»
Βαγγέλης Κώτσου
«Λυγαριά Πορτοκαλιά»
Χορωδία Π.Σ.Ε.

ΧΟΡΕΥΤΙΚΑ / ΧΟΡΟΔΙΔΑΣΚΑΛΟΙ
1. α. Σύλλογος Ηπειρωτών Ηλιούπολης
Άρης Κατσινέλης
β. Ηπειρωτικός Σύνδεσμος Πειραιώς
Χρήστος Δημητρίου
2. α. Ένωση Ηπειρωτών Ιλίου
Έφη Ρούτη, Βασίλης Τσούνης
β. Σύλλογος Ηπειρωτών Θριασίου Πεδίου
Βασίλης Τσούνης, Έφη Ρούτη
3. Σύλλογος Ηπειρωτών Αγίων Αναργύρων «Ο Πύρρος»
Βαρβάρα Μπότσαρη, Θοδωρής Μπότσαρης
4. Σύλλογος Ηπειρωτών Πετρούπολης
Βαρβάρα Μπότσαρη, Θοδωρής Μπότσαρης
5. Σύλλογος Ηπειρωτών Καλλιθέας
Βαρβάρα Μπότσαρη, Θοδωρής Μπότσαρης
6. α. Σύλλογος Ηπειρωτών Καματερού
Ζωή Τσούνη
β. Αδελφότητα Απανταχού Κραψιτών
Κώστας Τομαράς, Μαρία Βασιλάκη
7. α. Σύλλογος Ηπειρωτών Χαϊδαρίου
Νίκος Ζέκης, Εμμανουέλλα Γεωργούση
β. Σύλλογος Διβριωτών Β. Ηπείρου
Αμαλία Ρέτζιου
8. Ένωση Ηπειρωτών Αχαρνών
Βασίλης Καλατζής
9. Σύλλογος Σαρακατσαναίων Νομού Θεσπρωτίας
Αλέξανδρος Γιαννακός
10. Πολιτιστικός Σύλλογος Ηπειρωτών Αγίας Βαρβάρας «ΑΠΕΙΡΩΤΑΝ»
Εμμανουέλα Γεωργούση

2η ΕΝΟΤΗΤΑ
ΣΟΥΛΙ – ΘΕΣΠΡΩΤΙΑ
Κομπανία Τάσου Μαγκλάρα
Τάσος Μαγκλάρας κλαρίνο, Αλέξανδρος Μανγκλάρας τραγούδι, Ηλίας Μούτσιος κρουστά, Βαγγέλης Χουσέ βιολί, Νίκος Χαλκιάς λαούτο.
«Τρία Μπαϊράκια»
Χορωδία Π.Σ.Ε.
«Οσμαντάκας»
Αλέξανδρος Μαγκλάρας
«Αργυροκαστρίτικο»
Οργανικό
ΧΟΡΕΥΤΙΚΑ / ΧΟΡΟΔΙΔΑΣΚΑΛΟΙ
1. Μορφωτικός Εξωραϊστικός Σύλλογος Νεοχωρόπουλο «Δουρούτη»
Ροζαλία Νούση
2. Αδελφότητα Σκλιβανιτών Ιωαννίνων Στέργιος Ζιώγας
3. Σύλλογος Ηπειρωτών Αγίων Αναργύρων «Ο Πύρρος»
Βαρβάρα Μπότσαρη, Θοδωρής Μπότσαρης
4. Πολιτιστικός Σύλλογος Ηπειρωτών Αγίας Βαρβάρας «ΑΠΕΙΡΩΤΑΝ»
Εμμανουέλα Γεωργούση
5. Σύλλογος Ηπειρωτών Καλλιθέας
Βαρβάρα Μπότσαρη, Θοδωρής Μπότσαρης
6. Σύλλογος Ηπειρωτών Πετρούπολης
Βαρβάρα Μπότσαρη, Θοδωρής Μπότσαρης
7. Εκπολιτιστικός Σύλλογος Καρβουναρίου Λαμπρινή Δήμα
8. Ένωση Ηπειρωτών Νέας Σμύρνης Π. Φαλήρου « Η ΤΙΤΑΝΗ»
Χρήστος Λιόντης
9. Εκπολιτιστικός Σύλλογος Παγκρατίου Παραμυθιάς Παναγιώτης Παππάς
10. Πολιτιστικός Σύλλογος «Αγ. Κοσμάς» Λιβαδειάς-Δ. Φοινικαίων Αυλώνας
Δημήτρης Τσαρκοβίστας - Ιουλία Τζαφέρη
«Το ‘μαθες μωρ’ δόλια μάνα»
Εργαστήρι Πολυφωνίας Π.Σ.Ε.
– Κυρατζής ο Αλέξανδρος Λαμπρίδης

3η ΕΝΟΤΗΤΑ
ΜΕΤΣΟΒΟ – ΣΥΡΡΑΚΟ – ΣΑΡΑΚΑΤΣΑΝΑΙΟΙ
Κομπανία Βασίλη Γεραγόρη
Βασίλης Γεραγόρης κλαρίνο, Κώστας Γεραγόρης κρουστά, Γιώργος Νικόπουλος λαούτο, Κώστας Κωσταγιώργος βιολί.
«Θάλασσα πλατιά»
Ανδρέας Μεσοβίτης
«Θέλω να ρίξει μια βροχή»
Νίκος Καλαμίδας
«Μήλο μου χρυσό μου μήλο»
Νίκος Καλαμίδας
ΧΟΡΕΥΤΙΚΑ / ΧΟΡΟΔΙΔΑΣΚΑΛΟΙ
1. Πανηπειρωτική Ένωση Ν. Καβάλας
Γεώργιος Καραγεωργίου
2. Συλλογος Τυφλών και Φίλων Ηπείρου «Ελπίδα»
και Φάρος Τυφλών Ελλάδος
Χριστίνα Μαλάμου
3. Πανηπειρωτικός Σύλλογος Πατρών
Αλέξανδρος Χάιδας, Ελευθερία Λάμπρη
4. Φιλοπρόοδος Σύλλογος Μηλιωτών Ιωαννίνων «Οι Μέρανοι» Μαριλένα Τζαλονίκου
5. Σύλλογος Ηπειρωτών Φαρσάλων και Περιχώρων
Νίκος Γκρίτζαλης
6. Εν Αθήναις Σαρακατσαναίοι Ηπειρώτες
Γεώργιος Γεωργίου
7. Σύλλογος Ηπειρωτών Ζεφυρίου
Άρης Κατσινέλης
8. Αδελφότητα Ρωμανιωτών Αττικής Λάκκα Σούλι
Θοδωρής Τζαρτζούλης
9. Σύλλογος Ηπειρωτών Θριασίου Πεδίου
Βασίλης Τσούνης, Έφη Ρούτη
10. Ηπειρωτικός Σύνδεσμος Πειραιώς
Χρήστος Δημητρίου

4η ΕΝΟΤΗΤΑ
ΑΡΤΑ – ΤΖΟΥΜΕΡΚΑ – ΠΡΕΒΕΖΑ
Κομπανία «Λαλητάδες»
Δημήτρης Ρίζος κλαρίνο, Κώστας Κωσταγιώργος βιολί, Δημήτρης Ρίζος του Κλέωνα λαούτο, Ματίνα Τζήκα τραγούδι-κρουστά, Δημήτρης Τσίπρας τραγούδι.
«Άρτα μ’ γιατί δε χαίρεσαι»
«Τζουμέρκα μου περήφανα»
«Πρεβεζάνικο συρτό»
ΧΟΡΕΥΤΙΚΑ / ΧΟΡΟΔΙΔΑΣΚΑΛΟΙ
1. Πολιτιστικός και Εξωραϊστικός Σύλλογος Αγ. Αναργύρων Άρτας Γιάννης Σαπλαούρας
2. Επιμορφωτικός Σύλλογος Νεοχωρίου Άρτας
Γιάννης Σαπλαούρας
3. Λύκειο Ελληνίδων -Παράρτημα Άρτας
Γιάννης Σαπλαούρας
4. Αδελφότητα Ανωγειατών Φιλιππιάδας
Γλυκερία Τσίρκα
5. Δήμος Πρέβεζας
Αλέξανδρος Καρτεζίνης
6. α. Πανηπειρωτικός Σύλλογος Εύβοιας
Κώστας Φρυγανιώτης
β. Πολιτιστικός και Επιμορφωτικός Σύλλογος Αμμουδιάς Σπλάντζας
Χρύσα Ευθυμίου
7. Ένωση Ηπειρωτών Ιλίου
Έφη Ρούτη, Βασίλης Τσούνης
8. Σύλλογος Ηπειρωτών Καματερού
Κώστας Τομαράς
9. Σύλλογος για τη διάδοση και διάσωση του πολιτισμού της Άρτας Β. Ηπείρου «Το Μοναστήρι της Παναγιάς»
Άρης Κατσινέλης
10. Σύλλογος Ηπειρωτών Ηλιούπολης
Άρης Κατσινέλης
Αναγγελία Επισήμων
Χαιρετισμός του Προέδρου του Δικτύου Μαρτυρικών Πόλεων και Χωριών Ελλάδας, Αθανάσιου Παπαδόπουλου
Τραγούδι: «Παραμυθιά γιατί φορείς τα μαύρα», Σάββας Σιάτρας
Ομιλία του Προέδρου του Διοικητικού Συμβουλίου της Π.Σ.Ε. Χρυσόστομου (Μάκη) Κιάμου-Χήτου
Τραγούδι: «Κλαίνε, θρηνούνε τα βουνά», Δημήτρης Τσίπρας

ΚΟΠΗ ΤΗΣ ΠΙΤΑΣ
ΒΡΑΒΕΥΣΕΙΣ

5η ΕΝΟΤΗΤΑ
ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΕΣ ΓΕΦΥΡΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ
ΘΕΣΣΑΛΙΑ
Κομπανία Θοδωρή Γεωργόπουλου
Θοδωρής Γεωργόπουλος, κλαρίνο, Μιχάλης Ζάμπας, τραγούδι-λαούτο, Παναγιώτης Ξυδέας, βιολί, Θοδωρής Τσούνης, κρουστά.
Χορεύουν:
«ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΘΕΣΣΑΛΙΚΩΝ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ» ΚΑΙ ΜΕΛΗ ΤΗΣ
Χοροδιδάσκαλος Βασίλης Βασιλάρας
«Καραγκούνα»
«Τρικαλινή μου πέρδικα»
Μιχάλης Ζάμπας
Μπεράτι. « Κοντούλα η βλάχα»
Ελένη Βίτσα
ΧΟΡΕΥΤΙΚΑ / ΧΟΡΟΔΙΔΑΣΚΑΛΟΙ
Ομοσπονδία Θεσσαλικών Σωματείων «Η ΘΕΣΣΑΛΙΚΗ ΣΤΕΓΗ» Βασίλης Βασιλάρας
Σύλλογος Θεσσαλών Χαϊδαρίου
Σωκράτης Παππάς
«Θεσσαλική Ένωση» Θριασίου Πεδίου
Βαγγέλης Παππάς
Σύλλογος Καρδιτσιωτών Αττικής
Μαριλένα Λαζαροπούλου
Σύλλογος Θεσσαλών Φυλής
Δέσποινα Γερμόλα
«Ένα πουλί θαλασσινό».
Το αποδίδει το Εργαστήρι Πολυφωνίας της Π.Σ.Ε.
Κυρατζής: Ο Αλέξανδρος Λαμπρίδης

6η ΕΝΟΤΗΤΑ
ΠΩΓΩΝΙ
Κομπανία Θοδωρή Γεωργόπουλου
Θοδωρής Γεωργόπουλος, κλαρίνο, Μιχάλης Ζάμπας, τραγούδι-λαούτο, Παναγιώτης Ξυδέας, βιολί, Θοδωρής Τσούνης, κρουστά.
«Όλες οι χώρες τα χωριά»
«Μπεράτι»
«Κλέφτες»
ΧΟΡΕΥΤΙΚΑ / ΧΟΡΟΔΙΔΑΣΚΑΛΟΙ
1. Σύλλογος Ηπειρωτών Χαϊδαρίου
Νίκος Ζέκης, Εμμανουέλλα Γεωργούση
2. Αδελφότητα Αετόπετρας Δωδώνης
Νίκος Ζέκης
3. Πολυφ. & Χορ. Όμιλ. Κοσσοβίτσας Άνω Δερόπολη
Βασιλική Σέντη
4. Συλλογος Βορειοηπειρωτών Δήμου Φυλής
Παναγιώτα Σκεύη
5. Πολιτιστικός Σύλλογος «Δρόπολη»
Ευδοξία Πάσχου
6. α. Συλλ. Αρτινών Β. Ηπείρου «Η Άρτα μου»
Νίκος Ζέκης
β. Πολιτιστική Ένωση Βουθρωτό
Νίκος Ζέκης
7. Σύλλογος Διβριωτών Βορείου Ηπείρου
Νίκος Ζέκης
8. Αδελφότητα Απανταχού Κραψιτών
Κώστας Τομαράς, Μαρία Βασιλάκη
9. α. Σύνδεσμος Ηπειρωτών Ζωγράφου
Απόστολος Γεωργίου
β. Ομοσπονδία Μουργκάνας
Απόστολος Γεωργίου
10. Αδελφότητα Ηπειρωτών Ν. Μάκρης-Μαραθώνα-Ραφήνας-Πικερμίου «Η ΑΓΙΑ ΕΙΡΗΝΗ»
Νίκος Ζέκης

7η ΕΝΟΤΗΤΑ
ΚΟΝΙΤΣΑ
Κομπανία Αντώνη Κακούρη
Αντώνης Κακούρης κλαρίνο, Φάνης Κατσιώτας τραγούδι, Χρήστος Ευαγγέλου ακορντεόν, Βαγγέλης Μπακρής λαούτο, Νίκος Κατσαρός κρουστά.
«Παπά Γιώργης»
«Ένα παλικαράκι ρούσο κι όμορφο»
«Δυο δυο κι άλλα δυο – Τάξε κερί στην Παναγιά»
ΧΟΡΕΥΤΙΚΑ / ΧΟΡΟΔΙΔΑΣΚΑΛΟΙ
1. Σύλλογος Ηπειρωτών Ν. Ιωνίας «ΑΠΕΙΡΟΣ ΓΑΙΑ»
Νίκος Τριανταφύλλου
2. Πολιτιστικός Επιμορφωτικός Σύλλογος Παιανίας
Νίκος Τριανταφύλλου
3. Αδελφότητα Ηπειρωτών Αργυρούπολης
Νίκος Τριανταφύλλου, Νίκος Ζέκης
4. Ένωση Ηπειρωτών Περιστερίου
Νίκος Παπαδιώτης, Βαγγέλης Κουτσοπάνος
5. Ένωση Ηπειρωτών Βύρωνα
Σωκράτης Παππάς
6. Ένωση Ηπειρωτών Αχαρνών
Φάνης Μεντής
7. Σύλλογος Ηπειρωτών Γλυφάδας «Η ΠΙΝΔΟΣ»
Ηλίας Ντίνος
8. Ομοσπονδία Ραδοβιζινών Άρτας
Βασιλική Τάγκα-Τσώλα
9. Σύλλογος Ηπειρωτών Αρτέμιδος
Κώστας Χονδρογιώργος
ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΟ ΜΟΥΣΙΚΟ «ΠΕΡΙΔΙΑΒΑΣΜΑ»
Χορός για όλους
Ο Γιάννης Καψάλης, ο Νίκος Ζωιδάκης με τον Μάκη Τσίκο και
όλο το μουσικό επιτελείο σε μια πανελλαδική μουσική πανδαισία.
Θεσσαλοί, Ηπειρώτες, Κρήτες, όλοι μαζί, με τραγούδι και χορό, αδέρφωμένοι, συνοδοιπόροι και συνδημιουργοί πολιτισμού.

ΕΙΣΟΔΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗ
Οργανωτική Επιτροπή: Διοικητικό Συμβούλιο Π.Σ.Ε.
Επιμέλεια Προγράμματος: Χρήστος Τούμπουρος, Έφορος Πολιτισμού Π.Σ.Ε.
Κείμενα: Γιάννης Βέλλης, Χρήστος Τούμπουρος
Παρουσίαση: Ηλίας Γκογιάνος, Δανάη Φώτου
Διδασκαλία και Διεύθυνση Παραδοσιακής Χορωδίας Π.Σ.Ε.: Βαγγέλης Κώτσου
Διδασκαλία και Διεύθυνση του Πολυφωνικού Εργαστηρίου της Π.Σ.Ε.:
Αλέξανδρος Λαμπρίδης
Επιλογή Χορευτικού Προγράμματος: Χρήστος Τούμπουρος, Μαρίνα Τζάκου
Ροή Προγράμματος: Αλέξανδρος Λαμπρίδης, Μαρίνα Τζάκου, Νίκος Ζέκης, Ελένη Ντάσιου
Υπεύθυνοι Χορευτικών: Σωκράτης Τσατσούλης, Έφη Ρούτη
Γραμματεία: Όλγα Φώτη
Γραφιστική Επιμέλεια Εκδόσεων: Ματίνα Χελιδώνη
Ηχητική Κάλυψη: «Ήχος» Κώστας Καμβίσης
Θερμές ευχαριστίες στον Ηπειρώτη καθηγητή Σχολής Καλών Τεχνών, Θεόδωρο Παπαγιάννη, για την προσφορά του έργου του, για τη δημιουργία της αφίσας.
"ΠΑΝΗΠΕΙΡΩΤΙΚΗ ΣΥΝΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΕΛΛΑΔΑΣ"
Η Κορυφαία Οργάνωση των Απόδημων Ηπειρωτών
Κλεισθένους 15 -105 52 ΑΘΗΝΑ
Τηλ. 2103243822 – 2103241137
e-mail: info@panerirotiki.com-www.panepirotiki.com
Πρόεδρος: Μάκης Κιάμος
Α΄ Αντιπρόεδρος: Κώστας Ζηκόπουλος
Β΄ Αντιπρόεδρος: Αλέξανδρος Λαμπρίδης
Γενικός Γραμματέας: Σωτήρης Κολιούσης
Ειδικός Γραμματέας: Δονάτος Γκέλιας
Ταμίας: Κωνσταντίνος Κωνσταντίνου
Αναπληρωτής Ταμίας: Σωκράτης Τσατσούλης
Έφορος Τύπου: Γιάννης Βέλλης
Έφορος Δημοσίων Σχέσεων: Μαρίκα Γκόνη
Έφορος Πολιτισμού: Χρήστος Τούμπουρος
Έφορος Πνευματικού Κέντρου: Νατάσα Κοντούλη
Μέλη: Νίκος Γιαννούλης, Χριστόφορος Ευθυμίου, Νίκος Ζέκης, Μηνάς Ζέρβας, Αντώνης Κοντός, Κώστας Λάππας, Κώστας Λιάγκος, Γιάννης Νάκης, Μαρίνα Τζάκου, Γιώργος Τζομάκας, Αλέξανδρος Σπύρου, Ηλίας Χρηστάκος, Δημήτρης Σούκης, Παύλος Χρήστου.
Αύριο η «ΠΙΤΑ ΤΟΥ ΗΠΕΙΡΩΤΗ 2024» - Αναλυτικά το πρόγραμμα Αύριο η «ΠΙΤΑ ΤΟΥ ΗΠΕΙΡΩΤΗ 2024» - Αναλυτικά το πρόγραμμα Reviewed by thespro.gr on Σάββατο, Φεβρουαρίου 24, 2024 Rating: 5

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Σελίδες