Χρέη και μικροπολιτικά παιχνίδια στη ΔΕΥΑΗ
Αντιμέτωπη με το βραχνά των χρεών προς την ΔΕΗ είναι η Δημοτική Επιχείρηση Ύδρευσης Αποχέτευσης Ηγουμενίτσας.
Πριν από μερικούς μήνες οι συσσωρευμένες οφειλές της επιχείρησης προς τη ΔΕΗ άγγιζαν τα 3,2 εκατομμύρια.
![](https://vdella.com/wp-content/uploads/2024/05/%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CE%B1_Viber_2024-05-17_20-48-11-381-1024x769.jpg)
Η ΔΕΗ ήταν έτοιμη να κατεβάσει διακόπτες κάτι που θα άφηνε χωρίς νερό όλες τις περιοχές που υδροδοτεί η επιχείρηση.
![](https://vdella.com/wp-content/uploads/2024/05/%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CE%B1_Viber_2024-05-17_20-48-22-797_crop-1-1024x654.jpg)
Σήμερα εκτιμάται ότι οι οφειλές είναι σε ανάλογα επίπεδα όμως αυτό δεν φαίνεται να απασχολεί την νέα Διοίκηση της επιχείρησης. Έτσι προέταξε την προεκλογική υπόσχεση (;;;) που έχει δώσει στους εργαζόμενους και έσπευσε να βάλει τα θεμέλια για να απεμπολήσει κοντά στο μισό εκατομμύριο.
Την ίδια στιγμή, ο τ. Δήμαρχος Ιωάννης Λώλος, κόπτεται μέσω ανακοινώσεων για την ενέργεια αυτή της νέας Δημοτικής Αρχής. Καλό βέβαια θα ήταν και να εξηγήσει, πως μετά από 9 χρόνια που άσκησε διοίκηση ο ίδιος και η παράταξή του στη ΔΕΥΑΗ, η επιχείρηση βρέθηκε με οφειλές της τάξεως των 3,2 εκ. προς τη ΔΕΗ και τι ακριβώς έκανε ως δημοτική αρχή για να… συμμαζευτεί η κατάσταση.
Τα χρήματα προφανώς δεν περισσεύουν στα ταμεία της επιχείρησης. Αυτό που φαίνεται ότι περισσεύει είναι η μικροπολιτική… στις πλάτες τόσο των κατοίκων όσο και των εργαζομένων!
Χρέη και μικροπολιτικά παιχνίδια στη ΔΕΥΑΗ
Reviewed by thespro.gr
on
Σάββατο, Μαΐου 18, 2024
Rating:
![Χρέη και μικροπολιτικά παιχνίδια στη ΔΕΥΑΗ](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEigyezSBgLy9VAaAbAhKH3zZssw3nhCOYQgh7fok6q4cpwF3q-cgyqrnDRFoy0dorVeo-rryq6I9_DgXVZyCgltrF2GYxuX5cegUfe4nDz6nH-2xbwBwgJbDuiI9FEZdT0sn7JcY_FN_-l3QJGUTImKkjo_rHDq0GwRAlJVaAg0PiCOWn14BUiC_jf-ELU/s72-w504-c-h337/%CE%94%CE%95%CE%A5%CE%91%CE%97%20(6).jpg)
Δεν υπάρχουν σχόλια: