Την Πέμπτη 24 Νοεμβρίου στην Αίθουσα Δημοτικού Συμβουλίου Ηγουμενίτσας θα πραγματοποιηθεί η 2η Συνάντηση της Κοινής Επιτροπής Παρακολούθησης του Προγράμματος Διακρατικής Συνεργασίας Interreg «Ελλάδα – Αλβανία 2014-2020».
Το πρόγραμμα Ελλάδα – Αλβανία καλύπτει έντεκα (11) παραμεθόριες περιφερειακές ενότητες στην Ελλάδα και τέσσερις (4) αλβανικές περιφέρειες και είναι αξίας άνω των 42 εκατ. ευρώ, ενώ η συνεισφορά της Ευρωπαϊκής Ένωσης ανέρχεται σε σχεδόν 36 εκατ. ευρώ και προέρχεται από το Μηχανισμό Προενταξιακής Βοήθειας.
Το πρόγραμμα επικεντρώνεται στις ακόλουθες δύο προτεραιότητες:
•Προώθηση του περιβάλλοντος, των βιώσιμων μεταφορών και των δημόσιων υποδομών·
• Ανάπτυξη της τοπικής οικονομίας.
•Προώθηση του περιβάλλοντος, των βιώσιμων μεταφορών και των δημόσιων υποδομών·
• Ανάπτυξη της τοπικής οικονομίας.
Στην Ηγουμενίτσα η Επιτροπή Παρακολούθησης του «Ελλάδα – Αλβανία»
Reviewed by thespro.gr
on
Δευτέρα, Νοεμβρίου 14, 2016
Rating:
![Στην Ηγουμενίτσα η Επιτροπή Παρακολούθησης του «Ελλάδα – Αλβανία»](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi2QpCLR-px1Nk5EkvhA_MbK-B91wix8CMXgquDHadCaZpUy0kmsfNMod5SzUduFAtT7atV0FDC2QcTokYvdopoETaOcem_TbvFSyu0JJfKK31_cIEhzww-esQVa8autes0Dgz0qWaOfvUB/s72-c/22s13igoumenitsa-thumb-large.jpg)