Ήττα 3-0 και αποκλεισμός από το κύπελλο για τον Θεσπρωτό

Ο Μαλακασιώτης όπλιζε, ο Κορέτα πυροβολούσε και η Νίκη πήρε εύκολη πρόκριση στη 2η φάση του Κυπέλλου της Γ΄Εθνικής, κερδίζοντας 3-0 τον Θεσπρωτό ενώ παράλληλα έδειξε σημάδια βελτίωσης σε όλα τα επίπεδα, παρά το γεγονός ότι στο βασικό της σχήμα είχε αρκετές αλλαγές. Το σκορ άνοιξε ο Κορέτα ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, κλείδωσε την πρόκριση στο 50’ με τον ίδιο πρωταγωνιστή κι έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τορεζάνι στο 84’.

4-2-3-1 με εκπλήξεις από τον Ξηροφώτο

Χωρίς αλλαγή στο σύστημα αλλά με αρκετά νέα πρόσωπα στο βασικό σχήμα παρέταξε την ομάδα του ο Στέφανος Ξηροφώτος. Ο Τζήμας ανέλαβε την υπεράσπιση της εστίας, ο Αλεξανδρής τοποθετήθηκε στο δεξί άκρο της άμυνας, ο Δημολιός στο αριστερό, Παπαδήμας και Ναουμίδης αποτέλεσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο, Ζενούνης και Μέτσε σε ρόλο ανασταλτικών μέσων στον άξονα, ο Παπαγεωργίου κάλυψε την δεξιά πτέρυγα της επίθεσης, ο Μαλακασιώτης την αριστερή, ο Κόλα σε ελεύθερο ρόλο πίσω από τον Κορέτα που αποτέλεσε την επιθετική αιχμή της Νίκης.

Το ματς

1ο ημίχρονο

Χωρίς να αποδώσει σπουδαίο ποδόσφαιρο και με αρκετά νέα πρόσωπα στο αρχικό σχήμα η Νίκη κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, με το σκορ 1-0 υπέρ της χάρη σε γκολ που σημείωσε ο Γιάννης Κορέτα στο 44’. Οι κυανόλευκοι είχαν τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής και κατ’ επέκταση του αγώνα, χωρίς όμως να δημιουργήσουν τις κλασικές ευκαιρίες μπροστά στην εστία του πορτιέρο του Θεσπρωτού αλλά και χωρίς να κινδυνέψουν στα μετόπισθεν. Ο σέντερ φορ των γηπεδούχων θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ και στο 20’ όταν βρέθηκε τετ α τετ με τον Παππά, όμως δεν έπιασε το πλασέ όπως θα ήθελε με αποτέλεσμα η μπάλα να καταλήξει άουτ.

Το φιλμ του 1ου ημιχρόνου

4’ Σουτ του Κόλα από τα αριστερά, λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Παππά η μπάλα

12' Ο Κόλα εκτέλεσε το κόρνερ, στην καρδιά της άμυνας βρέθηκε ο Ζενούνης που πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Παππά

20’ Σε μία οργανωμένη επίθεση της Νίκης, ο Δημολιός έβγαλε κάθετα και στην πλάτη της άμυνας τον Κορέτα, με τον επιθετικό της βολιώτικης ομάδας να μην μπορεί να «τσιμπήσει» σωστά την μπάλα μπροστά από τον Παππά, καταλήγοντας άουτ

26’ Ο Βιτώρος σούταρε από μακρινή απόσταση με την μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από το δοκάρι της εστίας του Τζήμα

29’ Σουτ του Μαλακασιώτη, μπλόκαρε ο Παππάς

40’ Κάθετη πάσα του Μαλακασιώτη, αποδέκτης ο Δημολιός σε θέση μέσα αριστερά, ο αμυντικός της Νίκης γύρισε παράλληλα, με τον Κόλα να είναι πιο μπροστά και να χάνεται μία σημαντική ευκαιρία για τους γηπεδούχους

44’ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΝΙΚΗ. Ο Μαλακασιώτης με προσωπική ενέργεια έφτασε μέχρι μέσα στην περιοχή των φιλοξενούμενων, έκανε το σουτ, ο Παππάς δεν μπόρεσε να μπλοκάρει και ο Κορέτα με διπλή προσπάθεια έκανε το 1-0

45’ Κίτρινη στον Σούκια για αντιαθλητικό φάουλ

45’ Τέλος του 1ου μέρους

2Ο ημίχρονο

Στο 2ο μέρος η Νίκη διατήρησε την κυριαρχία της στον αγωνιστικό χώρο και μόλις πέντε λεπτά μετά την έναρξή του, «κλείδωσε» την πρόκριση με τον συνήθη ύποπτο σε μία φάση καρμπόν του πρώτου τέρματος. Ο Μαλακασιώτης δημιούργησε τις προϋποθέσεις, με τον Κορέτα να βρίσκεται στο σωστό σημείο και να εκμεταλλεύεται την ασταθή απόκρουση του αντίπαλου τερματοφύλακα. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Τορεζάνι ευστοχώντας στο πέναλτι που κέρδισε ο Κορέτα στο 83’.

Το φιλμ του 2ου ημιχρόνου

50’ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΝΙΚΗ. Ο Μαλακασιώτης έκανε την κούρσα από τα δεξιά, γύρισε συρτά στην καρδιά της άμυνας, το σουτ στην κίνηση έκανε ο Δημολιός, ο Παππάς σε πρώτο χρόνο απέκρουσε, όμως και πάλι ο Γιάννης Κορέτα ήταν εκεί σπρώχνοντας την μπάλα στα δίχτυα και κάνοντας το 2-0.

53' Σέντρα του Αλεξανδρή από τα δεξιά, την κεφαλιά ο Μαλακασιώτης, μπλόκαρε ο Παππάς

56’ Σουτ του Μπίκα από καλή θέση στην περιοχή, άουτ η μπάλα

62’ Ο Δημολιός έβγαλε κάθετη πάσα στον Παπαγεωργίου, όμως αυτός με την ταχύτητα που είχε και αφού πέρασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, δεν μπόρεσε να πλασάρει όπως θα ήθελε χάνοντας σπουδαία ευκαιρία για το 3-0

68’ Ο Ναουμίδης πήρε την μπουκιά από το στόμα του Αναστασιάδη που έβγαινε απέναντι από τον Τζήμα, κόβοντας σε κόρνερ που πέρασε ανεκμετάλλευτο για τους φιλοξενούμενους

71' Ο Μπίκας, εκμεταλλευόμενος το λάθος του Ναουμίδη, βρέθηκε απέναντι από τον Τζήμα, όμως το πλασέ που επιχείρησε κόντραρε και έφτασε στον Ντινιωτάκη, το πλασέ του οποίου κατέληξε άουτ

83' Πέναλτι για τη Νίκη.Ο Μυρσινιάς ανέτρεψε ξεκάθαρα τον Κορέτα με τον διαιτητή να δείχνει άμεσα το σημείο του πέναλτι

84’ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΝΙΚΗ. Ο Τορεζάνι εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι κάνοντας το 3-0

90’+2’ Σουτ του Μπίκα από το ύψος της περιοχής των γηπεδούχων, εντυπωσιακά έδιωξε ο Τζήμας

90’+3’ Απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Βιτώρου, δίπλα από το αριστερό «Γ» της εστίας η μπάλα

90’+3’ Τέλος του αγώνα

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Νίκη Βόλου: Τζήμας, Αλεξανδρής, Δημολιός, Παπαδήμας, Ναουμίδης, Ζενούνης, Παπαγεωργίου (81' Πετράκος), Μέτσε, Κορέτα (85’ Ματθαίου), Μαλακασιώτης (66’ Τορεζάνι)

Θεσπρωτός: Παππάς, Ηλίας, Σιουκουλάνι, Μυρσινιάς, Γιάκος, Βιτώρος, Τζιάλλας, Ντινιωτάκης, Αναστασιάδης (λ.τ. 16’ Μπλέτσας​), Μπίκας, Σουκιάς (69’ Κωστάκης)

Ήττα 3-0 και αποκλεισμός από το κύπελλο για τον Θεσπρωτό  Ήττα 3-0 και αποκλεισμός από το κύπελλο για τον Θεσπρωτό Reviewed by thespro.gr on Κυριακή, Οκτωβρίου 16, 2016 Rating: 5