To «μοίρασμα της τράπουλας» στα ελληνικά λιμάνια
Ρώσοι, Γάλλοι, Κινέζοι και σε λίγο, Αμερικανοί και Ιταλοί στα ελληνικά λιμάνια; Διαφορετικά συμφέροντα αρχίζουν να συγκεντρώνονται στα ελληνικά λιμάνια, κάτι το οποίο φανερώνει τη δυναμική τους.
Οι Κινέζοι της Cosco «κυριαρχούν» στο λιμάνι του Πειραιά και ο Ιβάν Σαββίδης και οι Γάλλοι της CMA CGM στο λιμάνι της Θεσσαλονίκης.
Το επόμενο διάστημα, με ενδιαφέρον αναμένεται η εξέλιξη των διαγωνισμών για τα λιμάνια της Αλεξανδρούπολης, της Καβάλας και της Ηγουμενίτσας.
Θα επικρατήσουν οι Αμερικανοί στην Αλεξανδρούπολη, κυρίως για γεωστρατηγικούς και στρατιωτικούς λόγους;
Θα καταθέσει ο Ιταλός εφοπλιστής Εμ. Γκριμάλντι την πιο ανταγωνιστική προσφορά για την Ηγουμενίτσα, εξαιτίας της ισχυρής παρουσίας του στην Αδριατική;
Θα «χτυπήσει» ο ΟΛΘ, έως το τέλος, κάποια από τα τρία λιμάνια, καθιστώντας τα συμπληρωματικά με τη Θεσσαλονίκη;
Πως θα κινηθούν οι ελληνικές εταιρείες που μετέχουν, είτε σε κοινοπραξίες (όμιλος Κοπεζούλου, Goldair), είτε μόνες τους (ATTICA) στους διαγωνισμούς;
Εντός του έτους οι απαντήσεις, καθώς – παρά τις καθυστερήσεις – εκτιμάται ότι εφέτος θα ανακηρυχθούν οι ανάδοχοι για τα λιμάνια της Αλεξανδρούπολης, της Καβάλας και της Ηγουμενίτσας.
Στα δυο μεγάλα λιμάνια και στον Πειραιά αναζητείται η λύση του «γόρδιου δεσμού» για τον προβλήτα 4, η κατασκευή του οποίου είναι η «απόλυτη προτεραιότητα» για την Cosco (τα κουτιά είναι εκείνα που φέρουν τα πολλά έσοδα και κέρδη).
Αντίστοιχα, στη Θεσσαλονίκη, οι Γερμανοί της DIEP κάποτε θα αποχωρούσαν, εξασφαλίζοντας κάποιο premium. H Belterra του Ιβάν Σαββίδη δεν έχασε την ευκαιρία, ενισχύοντας τη θέση της στο λιμάνι. Και εδώ, η κατεύθυνση είναι σαφής: εμπορευματοκιβώτια και χύδην φορτίο.
To «μοίρασμα της τράπουλας» στα ελληνικά λιμάνια
Reviewed by thespro.gr
on
Δευτέρα, Φεβρουαρίου 08, 2021
Rating:
![To «μοίρασμα της τράπουλας» στα ελληνικά λιμάνια](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiGPmoUW8xp-uHqGxLAH5gTHualQXSdp77xBjcvRwIgbecxPrLLeTeUcJ1p0j2NjMEOusuQvGNpV0VSK7TaE1i5-KO9P7ToLHy0kajjNV441q2U6PD5Pwl83M-meKJqVNIGr9BQXsAzhiik/s72-w640-c-h352/%25CE%25BB%25CE%25B9%25CE%25BC%25CE%25B1%25CE%25BD%25CE%25B9+%25CE%25B7%25CE%25B3%25CE%25BF%25CF%2585%25CE%25BC%25CE%25B5%25CE%25BD%25CE%25B9%25CF%2584%25CF%2583%25CE%25B1%25CF%2583.jpg)
Δεν υπάρχουν σχόλια: