26ος στον Μαραθώνιο και 10ος στους Έλληνες ο Θεσπρωτός Άρης Τσίπης

Ολοκληρώθηκε το μεσημέρι της Κυριακής ο 32ος κλασικός Μαραθώνιος Αθηνών, με την συμμετοχή ρεκόρ στην κλασική διαδρομή, των 13.600 αθλητών από 135 χώρες.

Ο Άρης Τσίπης στην κλασική διαδρομή, τερμάτισε 26ος στην γενική κατάταξη διανύοντας τα 42 χιλιόμετρα σε 2:43:25, ενώ ήταν ο 10ος Έλληνας, πραγματοποιώντας μια εντυπωσιακή κούρσα.

Από την Παραμυθιά συμμετείχαν επίσης οι Μιχάλης Αναστασόπουλος, Σπύρος Γώγος, Θανάσης Ντόκος, Βαγγέλης Αθανασίου, Χρήστος Τσαρκοβίστας, Θοδωρής Φρατζελάς, Θωμάς Τσουγκαρης, Φώτης Γιάγκας, Θανάσης Γεωργίου και Γιώργος Μητσούλης.

Στην πρώτη του παρουσία στην Αυθεντική διαδρομή, ο Φέλιξ Κάντι από την Κένυα, κατάφερε να πετύχει ότι προσπάθησαν τα τελευταία δέκα χρόνια πολλοί δρομείς: να σπάσει το ρεκόρ στην Αυθεντική διαδρομή και να βελτιώσει το 2.10.55 του Στέφανου Μπαλτίνι, από τους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας. Δεύτερος με 2.12.34 ήταν ο νικητής του 2012 και 2010 Ράιμοντ Μπετ και τρίτος ο Τσομπέι Κιπτανούι με 2.15.38. Στους Έλληνες πολύ καλή παρουσία πραγματοποίησε ο Χριστόφορος Μερούσης, τερμάτισε σε 2.25.15, ενώ πίσω του ακολούθησε ο Δημήτρης Θεοδωράκος, σε 2.29.58. Η τρίτη θέση έκλεισε με τον έμπειρο Γιώργο Καραβίδα (2.31.05).

Στις γυναίκες νικήτρια του αγώνα ήταν η Ναόμι Μάγιο με 2.41.06, δεύτερη η Νάνσι Ρότιχ με 2.41.29 και τρίτη η Λίναχ Τσίρτσιχ (2.42.41). Στις Ελληνίδες, η Σοφία Ρήγα τερματίσε πρώτη με 2.45.38, ενώ δεύτερη πίσω της ήταν η περσινή νικήτρια Μάγδα Γαζέα με 2.46.39 και τρίτη η Ουρανία Ρέμπουλη με 2.42.41.

26ος στον Μαραθώνιο και 10ος στους Έλληνες ο Θεσπρωτός Άρης Τσίπης 26ος στον Μαραθώνιο και 10ος στους Έλληνες ο Θεσπρωτός Άρης Τσίπης Reviewed by thespro.gr on Δευτέρα, Νοεμβρίου 10, 2014 Rating: 5